A tűzoltó készülékeken szerepelő jelzések magyarázata
A tűzoltó készülékeknek számos követelménynek kell megfelelniük, mely előírások szabványokban találhatók meg, törvény írj elő őket. Ilyenek a felépítés, nyomásállóság, mechanikai vizsgálat, töltetek és minimális oltási követelmények, javítás és készenlétben tartás, tüzek osztályozása és vizsgálati tüzek előírásai.
Két kifejezés talán magyarázatra szorul. Az egyik a tüzek osztályozása, vagyis a tűzosztályok. Ezt a kifejezést a tűzoltó készülékeknél használjuk, amely az éghető anyagokat sorolja osztályba, halmazállapotuk és jellegük szerint.
„A” tűzosztályba tartoznak a szilárd éghető anyagok;
„B” a tűzveszélyes folyadékok;
„C” az éghető gázok;
„D” az éghető fémek;
Minden tűzoltó készüléken megtalálható e fenti betűkből egy vagy több, attól függően, hogy milyen tűz oltására alkalmas az adott készülék.
A másik kifejezés a „vizsgálati tűz” fogalma. Ez azt jelenti, hogy a szabványban előírt mennyiségű és minőségű éghető anyagok oltásával az adott készülék teljesítménye meghatározható. Ez a teljesítménymutató is szerepel a palackon közvetlenül a tűzosztály betűjele után Pl.: az „A20” jelentése: 20 kg tömegű szilárd éghető anyag oltására alkalmas a készülékünk, „B14” jelentése: 1,4 m2 felületű éghető folyadék tüzét tudjuk eloltani.